Jak mierzyć zatrzaski i napy?

Jak mierzyć zatrzaski i napy?

Jak mierzyć zatrzaski i napy?

Komu przyda się ten krótki poradnik?

  • Odpadła Ci jedna część napy od kurtki i potrzebujesz dopasować nowe zapięcie.
  • Dopiero zaczynasz przygodę z rękodziełem i nie zaszkodzi Ci zgłębić temat.
  • Potrzebujesz dokupić zatrzaski tego samego rodzaju co obecnie posiadane

Jeśli nie wiesz czym się różnią poszczególne rodzaje zatrzasków? Zajrzyj do tego poradnika:  (będzie dostępny od stycznia)

Zatrzaski w większości przypadków składają się z czterech części. Są to: Główka, sprężynka(zwana też częścią żeńską), moletka(część męska) oraz nit.
zatrzaski do kurtek wymiaryPrzeważnie jako główny wymiar podaje się średnicę główki czyli szerokość od strony zewnętrznej - tej co np. widzimy na zewnątrz kurtki. Jeśli zatrzask jest standardowy to nie musimy martwić się o więcej wymiarów jednak są też inne rodzaje, mniej standardowe lub wręcz robione pod zamówienie przez producentów danej odzieży. Wtedy aby mieć pewność,że dokupujemy odpowiedni zatrzask musimy zmierzyć dodatkowe części

Tutaj możesz od razu wyflitrować zatrzaski po średnicy górnej zatrzasku.

mawrex.pl wybrów zatrzasków



Tylko które mierzyć i w którym miejscu?
Najważniejsza ze środkowych części będzie ta odpowiadająca za zatrzaskiwanie się czyli 
moletka. Gdy ona będzie za duża, nie wciśnie się w element zapinający natomiast gdy będzie za mała, zapięcie się nie zatrzaśnie - będzie za luźne.
napa 61 system wymiary
Zmierzona napa 15 mm, typu standard 61 system




Czym mierzyć tak małe elementy?
Pomiar wymiaru tak małych elementów zatrzasku musi być bardzo dokładny (rzędu dziesiętnych milimetra). Z tego powodu niestety zwykła linijka czy metr krawiecki nie wchodzą w rachubę bo po prostu nie mają tak małej skali. Można oczywiście nimi oszacować +/- wymiar natomiast do dokładnego odczytu niezbędna będzie suwmiarka. 
Wybijaki do skóryWybijaki do skóry w akcji.
Najważniejsza ze środkowych części będzie tak odpowiadająca za zatrzaskiwanie się czyli moletka. Gdy ona będzie za duża, wejdzie w element zapinajacy natomiast gdy będzie za mała, zapięcie sie nie zatrzasnie.

Dodaj komentarz

* Nazwa
* e-mail Nie zostanie opublikowany
   Twoja strona Z przedrostkiem http://)
* Komentarz
Wpisz kod