Ten wpis kierujemy głównie dla zaczynających swoją przygodę z rymarstwem, którzy zastanawiają się jakie narzędzia do skóry wybrać na początek. Za to dla starych wyjadaczy rękodzieła mamy "czelendż"! Zgadniecie do czego służy każde narzędzie bez patrzenia na podpisy? ;) Wynik wpiszcie w komentarzu.
Jeśli uważacie,że czegoś brakuje w tym zestawieniu podzielcie się opinią dla swoich mniej doświadczonych kolegów i koleżanek.
Umyślnie oparliśmy się chęci posegrowania narzędzi w jakikolwiek sposób, ponieważ w zalezności od konkretnego rodzaju wyrobu, jedne narzędzia do skóry będą niezbędne, a drugie rzadko użawane. Nieco inny zestaw narzędzi rymarskich będziesz potrzebował do zrobienia portmonetki, a inny do zrobienia siodła jeździeckiego.
Kliknij tutaj jeśli będziesz chciał obejrzeć wspomniane narzędzia do skóry w sklepie.
No to zaczynamy!
SKIVER
Skiver i podobnie jak jego brat z nad sekwany (French Skiver) oraz edge belever są to narzędzie do fazowania skóry. Z pozoru by się zdawało mało ważną czynnością, jednak przy mniejszych przedmiotach jak portfele czy paski do zegarków to właśnie dbałość o każdy detal odróżnia porządne rękodzieło od "masówki". Skiver jak i inne narzędzia z tego zestawienia pomoże Ci w tym. Najlepiej używać go po lekkim zwilżeniu skóry. | Fazowanie |
GROOVER
Jedno z podstawowych i najważniejszych narzędzi rymarskich. Nim łatwo wytniesz rowki pod szwy w brzegach skóry. Szwy w ten sposób będa wyglądać bardziej estetycznie, a nici nie będą się przecierać i zaczepiać.
.
WYBIJAKI POD SZWY
Proste narzedzie, które stworzy równe nacięcia/otwory w skórze pod przeciągnięcie nici.
NÓŻ JAPOŃSKI
Narzędzie z dużą tradycją obróbki skóry jak i drewna. Idealnie sprawdzi się do cieniowania i cięcia skóry zarówno przy rogach jak i większych elmentach zdobień
KEEN EDGE BEVELER
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, narzędzie o podobnym zastosowaniu co Skiver. Odróżnia go to,że ma mniejszą powierzchnie skrawania przez co lepiej sprawdzi się w bardziej precyzyjnych pracach. Lekkie zakrzywienie przy końcu jego ostrza poprawia dokładnośc przy prowadzeniu go po krawędzi skóry. Jest też nieco tańsze w eksploatacji, ponieważ nie wymaga wymiany ostrzy.
FRENCH SKIVER
Narzędzie do fazowania krawędzi i powierzchni skóry. Głębokość z jaką wycinasz zależy tylko wyłącznie od siły z jaką wykonasz czynność oraz jak daleko od krawędzi skóry zaczniesz.
STEMPLE DO TŁOCZENIA
Tymi stemplami do skóry możesz ozdobić skórę przeróżnymi gotowymi kształtami lub stworzyć swoje logo z kilku z nich. Przydać się mogą także stemple do znakowania skóry w kształcie liter lub cyfr.
SLICKER
Czy też Wood slicker to narzędzie do skóry które przydaje się do polerowania jej krawędzi, a konkretnie - sprawiania, aby były zaokrąglone. Spójrz na rowki po jego bokach - są różnej wysokości, abyś mógł wykończyć skórę różnych grubości.
NARZĘDZIA DO MONTAŻU NAP, OCZEK I NITÓW
Nimi zamontujesz zatrzaski,oczka czy złączysz skóre nitami. Tutaj do wyboru mamy albo konkretny rozmiar i rodzaj ręcznego narzedzia pod młotek(około 19-29 złotych z zestaw), albo praskę i odpowiednie końcówki. Przeważnie do skóry używa się nitów dwustronnych o średnicy główki od 5 do 8 mm. Zatrzaski od 12,5 do 15 mm. Nabardziej uniersalne będa oczka 6 mm. Zobacz nasz krótki poradni na YouTube jak montować zatrzaski naszym narzędziem:
SZPATUŁKI ŚCIERNE
Kawałki drewienek obłożne papierem ściernym o odpowiedniej do skóry gradacji ścierniwa. Służy do polerowania skóry. Niezbędne przy przygotowaniu skóry do jej klejenia.
RADEŁKO
Dobre radełko to idealny sposób perfekcyjnie równy szew. Używanie narzędzia jest bardzo proste: wystarczy, że przeciągniesz tym narzedziem wzdłuż lini szwu, a ono zostawi na skórze równomierne punkty. Pozostaje wziąć igłę i zszyć w wzynaczonych miejscach.
WYTŁACZACZ LINI
Bardzo proste w użyciu narzędzie do wyznaczania lini pod szwy i wzory na skórze. Dwie łopatki pomagają w wytyczeniu idealnie równoległej do krawędzi linii. Pokrętłem z boku regulujemy jak bardzo oddalona od krawędzi ma to być linia.
DZIURKACZ OBROTOWY
Narzędzie do robienia otworów np. pod nity, zatrzaski i oczka. Najlepiej sprawdza się przy cieńszej skórze.
WYCINAKI I DZIURAKCZE POD MŁOTEK
Podobnie jak dziurkacz obrotowy ich zadaniem jest zrobienie otworu. Wycinaki pod młotek można użyć do grubszej skóry przez to, że siła z jaką wyciskają otwór równa się Twoje ramię razy waga młotka. Można je także znaleźc w bardzo dużych średniach, których dziurkacze obrotowe nie obsługują.
POBIJAK RYMARSKI
Czy potocznie zwany po prostu młotek do skóry. Pobijak to bardzo przydatne narzędzie rymarskie. Przydaje się do pracy ze wszystkimi stemplami znaczącymi skórę, ale także z ręcznymi narzedziami do montażu oczek, nitów i zatrzasków w skórze. Dzięki główce z tworzywa wszystkie metalowe narzędzia, w które się uderza przy znakowaniu skóry, niezużywają się tak szybko, jak w przypadku pracy z metalowym motkiem.
Dzięki za poświęcenie Swojego czasu, wszystkie wymienione przedmioty znajdziesz pod tym linkiem w kategorii narzędzia do skóry.
P.S. Zebraliśmy około 20 z tych narzędzi w jeden zestaw narzędzi do skóry na start.
Te narzędzia to koszmar. Za tę cenę nie spodziewałam się super jakości, ale żeby żyletkę zepsuć?